Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1 Құқық түсінігі |
Мектебі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:9 |
Қатысқандар: |
Қатыспаған-дар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Құқық дегеніміз не және ол қоғамдық қатынастарға қалай әсер етеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.1.1 әлеуметтік нормалар жүйесінде құқықтың ұғымы мен рөлін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары
|
«әлеуметтік» жүйедегі құқық түсінігі мен құқық нормаларын сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
әлеуметтік нормалар жүйесінде құқықтың ұғымы мен рөлін түсіндіреді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: құқық, құқық нормалары,әлеуметтік норма, мораль |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының(6-бөлім )құндылықтарын негізге ала отырып,Ұлттық демократиялық-патриоттық ұстанымдарын бойына сіңіру.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5мин
Сабақтың ортасы
30 мин
Сабақтың соңы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психология ахуал « Жүректен жүрекке» Оқушылардың бір-біріне жылы лебіз айту. Ұжымдық жұмыс.«Серпілген сауал» 1. «Құқық» ұғымын ашыңдар.Құқықтың басқа әлеуметтік нормаладан қандай айырмашылығы бар? Құқықтың әлеуметтік нормалары қандай? 2.Сендер үшін қандай ережелер ең маңызды?Өз жауаптарыңды дәлелдеңдер? 3.Құқық үшін мораль нелікті маңызды деп ойлайсыңдар?Құқықтың адамгершілікке қарсы болуы мүмкін бе?
Бағалау. Жаңа сабақ «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Әр топқа бір тақырыпша бөлініп беріледі 1-қадам: мәтінмен жұмыс 2-қадам: жұптық талқылау 3-қадам: топтық тұжырым 4-қадам: топтық қорғау Бағалау.
Тапсырма :Сараланған тапсырма 1-деңгейлік тапсырма.1-Кестені толтыр. Әлеуметтік нормалар
1-деңгейлік тапсырма.2- Кестені толтыр. Құқықтық функциялар
2-деңгейлік тапсырма. Келтірілген мысалдарды талқылаңдар.Бұл жерде құқықтың қандай қызметі көрінеді? 1.Дүкенде тұтынушы чек көрсетіп, тауарды ауыстыруын сұрайды.Сатушы тауарды ауыстырып береді. 2.С деген азамат автобусқа отырып, біраз жерге жетіп қалғаннан кейін ақшасының жоғалғанын байқайды.Ол полицияның көмегіне жүгінеді. 3.Полиция қызметкері мектепте жол жүру ережесі туралы баяндама оқиды. 4.Оқушылар сабақта Қазақстан Республикасы Конститутциясында бекітілген ережелерді талқылайды.
2-деңгейлік тапсырма. Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін талқылаңдар.Ұлы ойшыл адамның қандай жағымсыз қылықтарын сынады?Қандай жағымды қылықтарын мақтан тұтты?
3-деңгейлік тапсырма.Пікірталас жүргізіңдер.Келесі мәселелерді талқылаңдар. 1.Қоғамда ережелерсіз өмір сүру мүмкін бе?Егер адам жалғыз өмір сүрсе, оның тағдыры қалай болар еді? Робтнзон Крузоның баснынан өткен жағдайларды естеріңе түсіріңдер.Ол қалайша жиырма жылдан астам жалғыз өзі елсіз аралда тұрып, адамгершілік қасиеттерін сақтап қалған? 2.Р.Киплингтің Маугли туралы ертегісін естеріңе түсіріңдер.Неге Маугли тарихын ертегі деп есептейміз, адамның жеке тұлға болып қалыптасуына қандай себептермен жағдайлар әсер ететіні туралы өз ой пікірлеріңді белгілеңдер. Қызықты оқиғалар.Адамзат тарихында кішкене балалардың адамдармен араласпай, табиғи ортада өмір сүргені туралы екі жүзге жуық жағдай болған.Осындай балаларды қоғамға қайтаруға тырысқанда, еш нәтиже шықпаған.Себебі не деп ойлайсыңдар? Бағалау. Рефлекция. Аталған тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңді 1мен 10 ның аралығында белгілеңдер.қандай сұрақтардың жауабы табылмады? |
Интер. тақта АКТ Құқық негіздері 9-сынып А.С.Ибраева. С.Б.Гончарев
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылар әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |